آخرین عناوین آخرین عناوین"آغاز اعتدال؛ پایان تندخویی وکجروی" روزنامه 19 دی در سرمقاله یکشنبه نهم خرداد 1395 با انتخاب این تیتر و ابراز خوشحالی از ایجاد تغییر در چینش نمایندگان دوره دهم ، ضمن دخیل دانستن موضوع برجام در انتخابات مجلس به جبهه پایداری نیز حمله کرد.

تکرار ادبیّات سیاسی دشمن

 

"آغاز اعتدال؛ پایان تندخویی وکجروی"

روزنامه 19 دی در سرمقاله یکشنبه نهم خرداد 1395 با انتخاب این تیتر و ابراز خوشحالی از ایجاد تغییر در چینش نمایندگان دوره دهم ، ضمن دخیل دانستن موضوع برجام در انتخابات مجلس به جبهه پایداری نیز حمله کرد.

این نویسنده آب رفتن اقلیت پایداری‌ها و افرادتندخو را در مجلس جدید حائر اهمیت می داند و می گوید:

"عده زیادی از عناصر جنجالی مجلس نهم در انتخابات هفتم اسفند توسط مردم رد صلاحیت شدند و افراد باقی مانده که حالا تنهاتر از گذشته شده‌اند مجبور هستند در مجلس دهم در فراکسیون ولایت به فعالیت سیاسی خود ادامه دهند."

وی در ادامه می گوید:

" پایداری چی‌ها و همفکران آن‌ها حالا مجبورند بین لاریجانی و عارف، لاریجانی را انتخاب کنند.... لاریجانی به خاطر برخی رفتارهای غیر عقلانی در جریان اصولگرایی و سپردن عنان این طیف به گروهی تند و آتشین مزاج راه خود را از آنان جدا کرد و اعتدال و میانه‌روی او باعث شده که دولت و حتی طیفی از اصلاح طلبان وی را گزینه مناسب‌تری برای پیشبرد برنامه‌های دولت اعتدال بدانند.... ریاست مجدد لاریجانی بر مجلس قطعاً شکستی سخت برای تندروهایی خواهد بود که خطر علی لاریجانی را برای جریان اصولگرایی خطرناک تر از اصلاح طلبان می‌دانستند و می‌گفتند آقای لاریجانی در ظاهر اصولگرایی را قبول دارد اما در واقع امر نسخه دیگری از تفکرات اصلاح‌طلبی است."

همانطور که پیداست این نویسنده محترم چندین بار واژه تندرو و مشابه آن را برای کوبیدن جبهه پایداری بکار برده است و شاید اگر کسی تابحال نام پایداری را نشنیده باشد و اعضای آن را نشناسد تصور کند که آن ها عده ای هوچی باز و بی مخ و مانند این باشند.

با توجه به آن چه گفته شد لازم است فرمایشات رهبر انقلاب اسلامی دوباره مورد بازخوانی قرار بگیرد تا از رواج این بدعت ناپسند جلوگیری شود.

رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای تیرماه 1394 در دیدار با اساتید دانشگاه ها ضمن گلایه از سهم بودجه‌ پژوهش در کشور فرمودند:

" چند سال است که بنده در همین جلسه و در جلسات دیگر و در دیدارهای خصوصی با مسئولین اجرائی کشور، روی این مسئله تکیه کرده‌ام، متأسّفانه اطّلاعاتی که به من میدهند و گزارشی که به من میدهند، نشان میدهد که نه، این حرفهای ما مثل نصیحت است؛ نصیحتی که مثلاً یک نفر منبر میرود و یک نصیحتی میکند؛ با این چشم نگاه شده؛ این‌جور نیست؛ باید سعی بشود".

به نظر نگارنده این فرمایش حضرت آقا فقط مربوط به مسئله پژوهش نیست بلکه باید در این مورد تنقیح مناط و الغای خصوصیت صورت بگیرد یعنی به عبارتی نشنیده گرفتن بیانات ایشان و نگاه نصیحت مأبانه به سخنان رهبر نظام از جانب نخبگان و صاحب نظران و مسؤلین فقط در مورد مسئله پژوهش نیست بلکه در سایر موضوعات و مسائل نیز وضع به همین منوال است.

شاهد بر این مطلب آن است که رهبر انقلاب اسفندماه 1394 در دیدار با مردم نجف آباد تأکید کردند که  "از ادبیات دشمن استفاده نکنید، دشمن در زمان امام راحل ایشان را از همه تندرو تر می دانست و امروز هم از همه تندرو تر به نظر آن ها بنده حقیر هستم."

مطالعه متن کامل بیانات حضرت آقا در این دیدار را به خوانندگان توصیه می کنم ولی نقل بخش های مهمی از آن سخنان در این جا ضروری است.

ایشان در همان دیدار فرمودند:

"امروز در بیرون از مرزهای کشور میگویند تندرو، مقصودی دارند و معنایی مورد نظرشان است. دوستان ما و برادران ما در داخل مراقب باشند آنچه مقصود او است تکرار نکنند. آنهایی که میگویند تندرو، منظورشان کسانی است که در راه انقلاب مصمّم‌تر و پایدارترند؛ حزب‌اللّهی‌ها را میگویند تندرو. میانه‌رو [هم‌] کسی است که در مقابل آنها تسلیم باشد.... در ادبیّات سیاسی آمریکا و انگلیس و امثال اینها، معنای تندرو و میانه‌رو این است: تندرو کسی است که پایبند انقلاب است، میانه‌رو کسی است که در مقابل خواسته‌های آنها تسلیم است.... چرا ما تکرار کنیم حرف آنها را؟ به داعش هم میگویند تندرو؛ داعش تندرو است؟ داعش منحرف است؛ منحرف از اسلام است، منحرف از قرآن است، منحرف از صراط مستقیم است. ما به این معنا تندرو نداریم. توجّه کنند ادبیّاتی که دشمن به کار میبرد و معنای خاصّی را که در نظر دارد ما تکرار نکنید".

جالب است که شهریور 1376 نیز حضرت آیت الله امام خامنه ای در دیدار جمعی از پرستاران به همین موضوع پرداخته اند و تقسیم ملت به تندرو و معتدل را از سیاست های رژیم پهلوی می دانند و تصریح می کنند که عین همین سیاست را دشمنان ما از چند سال بعد از آغاز پیروزی انقلاب، در خارج شروع کردند که تا امروز هم ادامه دارد.

در پایان توجه خوانندگان محترم را به بخشی از بیانات حضرت آقا در دیدار اسفند ماه 1386  با اعضای مجلس خبرگان رهبری جلب می کنم:

"در تقسیم‌بندی دشمن، کسانی که به اصول نظام اسلامی معتقد باشند، ‌ تندرو معرفی می‌شوند. دشمن با استفاده از شگرد رایج خود برای تقسیم‌بندی عرصه‌ سیاسی کشور به تندرو و میانه‌رو، تلاش می‌کند با گفتمان حاکم بر پایبندی به اصول انقلاب اسلامی مقابله کند و به ‌صراحت نیز اعلام کرده است که باید فشار به ایران را افزایش داد تا در دو انتخابات مهم آینده، میانه‌روها یا همان افرادی که به اصول و نظام جمهوری اسلامی معتقد نیستند، بر سر کار بیایند."

 

نسأل الله منازل الشهداء

محمد هادی سمتی

یکشنبه نهم خرداد 1395
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.