آخرین عناوین آخرین عناویناهتمام مسؤلان نسبت به مسئله حوادث و تلفات جاده ای یعنی اهتمام به تکریم شهروندانی که عائله نظام هستند. تکریم شهروندی با شعار حاصل نمی شود. تکریم شهروندی یعنی این که مسؤلین برای همه اقشار جامعه ارزش قائل باشند.

تکریم شهروندی

"ما مردم را باید عائله‌ی خودمان بدانیم. ما مسئولین کشوریم دیگر... این ملت، این کشور، این مرزها، این فضای زندگی، عائلهما است. به مسئله‌ی آسیبهای اجتماعی در سطح کشور جوری نگاه کنیم که اگر این آسیب در داخل خانواده‌ی خود ما بود، آن‌جور نگاه می‌کردیم... ما در واقع اهتماممان به وضعیت مردم مثل اهتماممان به داخل خانواده‌ی خودمان باشد."

این جملات سرشار از عشق به مردم و دغدغه نسبت به وضعیت زندگی ملت ایران را چه کسی می تواند به زبان بیاورد جز رهبر حکیم و فرزانه انقلاب اسلامی ایران حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای.

شخصیتی که از ابتدای رهبری تا کنون نسبت به بهبود وضعیت اقتصادی ، فرهنگی ، بهداشتی و اجتماعی مردم دغدغه جدی داشته و دارد و هیچ گونه کوتاهی را از جانب مسؤلین بخش های مختلف نظام بر نمی تابد.

ایشان اردیبهشت ماه سال 1394 و در جمع فرماندهان نیروی انتظامی با اشاره به حواث جاده ای فرمودند:

"امنیت یک امر تبلیغاتی و زبانی نیست ، مردم باید احساس امنیت بکنند. احساس امنیت هم متوقّف است بر وجود واقعی امنیت؛ امنیت باید واقعاً وجود داشته باشد. خب، البتّه کارهای خوبی انجام گرفته؛ آمارهایی که فرمانده‌ی محترم بیان کردند، بنده هم در گزارشها این آمارها را دیده‌ام و اینها هم باارزش است، منتها به این نباید اکتفا بکنید؛ باید نیّتتان، همّتتان این باشد که هرچه ممکن است، این سطح امنیت را و ایمنی‌بخشی را بالا ببرید. اینکه ما مثلاً فرض کنید از حوادث جادّه‌ای فلان مقدار درصد کم کنیم، کافی نیست؛ باید همّتتان این باشد که حوادث جادّه‌ای اتّفاق نیفتد؛ سرقت اتّفاق نیفتد؛ ایجاد ناامنی در داخل شهرها و از این قبیل حوادثی که هست اتّفاق نیفتد."

حوادث جاده ای را سه عامل انسان ، جاده و خودرو بوجود می آورند و با ایجاد مشکل در هرکدام از این عوامل آمار تصادفات زیاد شده و با رفع مشکل آمار تصادفات کاهش پیدا می‌کند. در سالهای اخیر با آموزش و بهتر شدن جاده‌ها و رفع نواقص خودروها آمار تصادفات بخوبی کاهش پیدا کرده‌است.

طبق آنچه ویکی پدیا نقل می کند سالانه ۸۰۰ هزار تصادف در ایران روی می‌دهد که از حیث آمار مرگبارترین حوادث جاده‌ای، ایران رتبه اول را در جهان دارد. رعایت قوانین و مقررات رانندگی که اصطلاحاً فرهنگ رانندگی گفته می‌شود، باعث کاهش آمار تصادفات است.

به گفته رییس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای سهم تصادفات راکبین موتورسیکلت در راه های کشور به 18.5 درصداست. بر پایه آمار سالانه 19 هزار نفر در حوادث رانندگی در راه های کشور جان خود را از دست می هند و بیش از 300 هزار نفر مصدوم می شوند.

جالب توجه و باعث تأسف است که فروردین ماه 1394، رئیس مرکز تحقیقات پزشکی قانونی با ارائه آمار 10 ساله مرگ و میر در اثر تصادفات جاده‌ای کشور اعلام کرد: در هر ساعت2.7 ایرانی بر اثر تصادفات جاده‌ای جان می‌دهند

متأسفانه جاده های استان یزد و به طور خاص جاده بافق_ یزد نیز از این مسئله مستثنی نیست و هر چند یکبار شاهد وقوع حوادث جاده ای منجر به فوت و جراحت هستیم و در چند روز گذشته نیز متأسفانه این جاده دو نفر را به کام مرگ کشاند.

اهتمام مسؤلان نسبت به مسئله حوادث و تلفات جاده ای یعنی اهتمام به تکریم شهروندانی که عائله نظام هستند.

تکریم شهروندی با شعار حاصل نمی شود.

تکریم شهروندی یعنی این که مسؤلین برای همه اقشار جامعه ارزش قائل باشند.

نسأل الله منازل الشهداء

محمد هادی سمتی

پنجشنبه ششم خرداد 1395
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.