آخرین عناوین آخرین عناوینما در یک کشور اسلامی با یک حکومت اسلامی زندگی می کنیم و لازمه اش ارائه و ترویج یک مدل زندگی دینی و اسلامی است و هیچ کسی نمی تواند توقع چیزی خلاف این را در جامعه اسلامی داشته باشد

ما در یک کشور اسلامی با یک حکومت اسلامی زندگی می کنیم و لازمه اش ارائه و ترویج یک مدل زندگی دینی و اسلامی است و هیچ کسی نمی تواند توقع چیزی خلاف این را در جامعه اسلامی داشته باشد. دراین میان سازمان ونهادهای مختلفی به طور مستقیم یا غیر مستقیم مسؤلیت این کار بسیار مهم و حیاتی را به عهده دارند که می توان از نهادهایی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش، حوزه های علمیه و سایر نهادهای فرهنگی نام برد.

یکی از سازمان های بسیار تأثیر گذار در ترویج سبک زندگی اسلامی سازمان عریض و طویل صدا و سیمای جمهوری اسلامی یا همان رسانه ملی! است که در این یادداشت همین کلمه رسانه ملی محور بحث قرار خواهد گرفت.

رهبر فرزانه و بصیر انقلاب حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای در سفر به استان خراسان شمالی و در دیدار با جوانان موضوعی را مطرح فرمودند با عنوان سبک زندگی که از آن روز تا کنون مانند تمامی بیانات حضرت آقا مورد تحلیل و بررسی کارشناسان قرار گرفته و می گیرد.

در این مجال نگارنده قصد دارد به نقد و بررسی نقش رسانه ملی در این زمینه بپردازد که البته هرگونه نتیجه گیری را به خوانندگان محترم واگذار می کنم.

برای بررسی نقش رسانه ملی نیازی به یک تحلیل و بررسی به درازای عمر این رسانه نداریم بلکه کافی است تا حداقل رسانه ملی در ده ساله اخیر را زیر ذره بین قرار بدهیم.

نگاهی کوتاه به برنامه های رسانه ملی در طول این چند سال اخیر نشان می دهد که این سازمان اگرچه ممکن است در مواردی سبک زندگی اسلامی را ترویج کرده باشد اما در مواردی که تعداد آن ها کم نبوده است نسبت به ترویج سبک زندگی غیر اسلامی و غیر دینی عمل نموده است.

سیمای جمهوری اسلامی با پخش فیلم ها و سریال هایی با محوریت زشت نشان دادن صورت حجاب و عفاف و این که خیلی از مشکلات در اثر همین حجاب و عفاف و به طور خاص چادر پدید می آید به این موضوع ارزشی دین صدماتی را وارد نموده که البته با انکار مسئولین رده بالای صدا و سیما مواجه گردیده است. به عنوان نمونه در سریال "تا ثریا" در نهایت کار به صورت کاملاً آشکار چادر به عنوان عامل قتل یک انسان معرفی شد که اگر مثلاً چادر ثریا زیر پای شوهر مخفی اش گیر نمی کرد او زمین نمی خورد و از دنیا نمی رفت.

در یکی دیگر از سریال ها طنز به نام ساختمان پزشکان که با محوریت ترویج افکار روانشناس غربی به نام "فروید" تهیه گردیده بود مواردی از خلاف شرع و بی عفتی به نمایش گذاشته شد که خوانندگان می توانند جهت اطلاع بیشتر از پشت صحنه های اعتقادی این سریال مستند ضلع غربی ساختمان پزشکان را از طریق اینترنت مشاهده کنند تا ببیند مسئولین رسانه ملی در این سریال چه چیزهایی را به صورت مستقیم و غیر مستقیم به بینندگان فهیم خود القاء کرده اند.

البته نمونه های دیگری نیز وجود دارد که در این مجال نمی گنجد.

چند وقت پیش نیز در یکی از بخش های خبری شبکه خبر با به تصویر کشیدن یک خودروی بسیار بسیار گران قیمت و مصاحبه با مالک و راننده آن این مطلب به بیننده القاء شد که باید همه به سوی تجمل گرایی و ثروت اندوزی حرکت کنند و ...

تبلیغات بازرگانی فریبنده صدا و سیما هم که دیگر بر همگان عیان است که کاری جز ترویج سبک زندگی غیر دینی انجام نمی دهند که البته این برای سازمان عریض و طویل صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به یک منبع درآمد فوق العاده بزرگ تبدیل گردیده است.

در پایان جملاتم را با طرح سؤالی که در تیتر آمده بود به پایان می رسانم که رسانه ملی، کدام ملت؟ کدام مخاطب؟
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.