آخرین عناوین آخرین عناوینماجرای تأسف برانگیز قتل یک جوان طلا فروش در شهر یزد که زمانی به دارالعباده شهره بوده است را باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد. گسترش معضل بیکاری و پیامدهای منفی اش و افزایش آسیب های اجتماعی از عواملی است که منجر به حوادثی از این قبیل می شود و البته نا گفته پیداست که فاصله گرفتن از باورهای اخلاقی عامل مهم افزایش آسیب های اجتماعی و کاهش آستانه تحمل افراد است.

قیمت آدم کشی چقدر است؟

 

آدم‌خواری یا کانیبالیسم (به انگلیسی: Cannibalism) عادت یا رسمِ خوردنِ گوشتِ انسان به وسیلهٔ انسانی دیگر است. باستان‌شناسان نشانه‌هایی از این عادت یا رسم را در جامعه‌های ابتدایی یافته‌اند.

در جامعه ما تا بحال گزارشی از آدم خواری به گوش نرسیده است اما جان انسان ها با روش های دیگری گرفته می شود.

معاون جرائم جنایی پلیس آگاهی در سال 93 طی گزارشی با اشاره به انگيزه‌هاي متفاوت وقوع قتل در سال 92 گفت: 28 درصد قتل‌ها به دليل نزاع 18.8 با انگيزه‌هاي ناموسي و منکراتي، 7.7 به دليل سرقت، 15.3 به دنبال اختلافات خانوادگي و 11 درصد با انگيزه‌هاي ديگر رخ داده است که در اين ميان سهم قتل توسط بستگان با 31.9 درصد بيش‌ترين ميزان را به خود اختصاص داده است.

او همچنین با اشاره به جزئياتي از آمار جرائم جنسي، قتل و سرقت مسلحانه، وقوع ۶۲ درصد از قتل‌ها را بدون نيت قبلي و ناشي از تصميم‌گيري آني عنوان کرد.

در بخشی از این گزارش آمده است که وقوع قتل سلاح سرد و گرم به ترتيب با 35.5 و 32.3 بيش‌ترين نحوه ارتکاب اين جرم را به خود اختصاص داده و پس از آن‌ها قتل به وسيله ضرب و جر با 13.4، خفگي 12.1 و ساير موارد 6.2 در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.

ماجرای تأسف برانگیز قتل یک جوان طلا فروش در شهر یزد که زمانی به دارالعباده شهره بوده است را باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد. گسترش معضل بیکاری و پیامدهای منفی اش و افزایش آسیب های اجتماعی از عواملی است که منجر به حوادثی از این قبیل می شود و البته نا گفته پیداست که فاصله گرفتن از باورهای اخلاقی عامل مهم افزایش آسیب های اجتماعی و کاهش آستانه تحمل افراد است.

قائم‌مقام معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم قوه قضائيه می گوید ريشه بسياري از جرائم ارتكابي از كاهش آستانه تحمل نشأت می گیرد.

این مقام قضایی می گوید ، از پنج جرم اول جامعه چهار اتهام ريشه در كاهش آستانه تحمل افراد دارد؛ سرقت مستوجب تعزير، ضرب و جرح عمدي، توهين به اشخاص، ايراد صدمه غيرعمدي و تهديد همه از مصاديق خشونت است كه علت اصلي خشونت هم كاهش آستانه تحمل است.

براستی قیمت آدم کشی چقدر است؟ سرقت چند کیلو طلا را می توان جبران کرد اما کشته شدن یک انسان هرگز قابل جبران نخواهد بود.

این مسئله زنگ خطری است برای همه ما، برای همه کسانی که مسؤلیتی در جامعه دارند یا جزء شهروندان معمولی محسوب می شوند.

باید از این روند به اندازه توان جلوگیری کنیم و راه های منجر به این گونه آسیب ها را مسدود سازی کنیم.

مسؤلین باید به فکر تهیه چشم اندازی برای حل آسیب های اجتماعی باشند اما مردم نیز وظیفه دارند تا حد امکان از گسترش آسیب ها جلوگیری کنند.

نسأل الله منازل الشهداء

محمد هادی سمتی

پنجشنبه اول مهر 1395
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.