آخرین عناوین آخرین عناوینمگر نه این است که محیط زیست و فرهنگ زندگی انسانی هر دو جزء برنامه های دین هستند پس چرا کسی برای حمایت از فرهنگ، برای حمایت از حجاب و برای فریادهای برخاسته از غیرت و اعتقاد کف نمی زند و هورا نمی کشد؟

محیط زیست، جایی برای زندگی

 

برخی رسانه ها اعلام کردند که یکی از بازیگران سینما و چند تن از دوستداران طبیعت عصر جمعه در پارک لاله تهران دستگیر شدند.

طبق پیگیری های باشگاه خبرنگاران از مسئولان پارک لاله این تجمع بدون مجوز بوده و ماموران نیروی انتظامی قصد پراکنده کردن افراد حاضر را داشتند و هیچ کس دستگیر نشده است.

البته در اصل این مطلب که حمایت از محیط زیست و حیوانات کاری بسیار شایسته و لازم است تردیدی وجود ندارد و جزء توصیه های مهم دینی نیزهست و یکی از دغدغه های جدی رهبر فرزانه انقلاب حفاظت از پدیده های زیست محیطی است.

اما آیا اهمیت حیوانات و محیط زیست بیشتر است یا اهمیت انسان و زندگی صحیح انسانی؟

هرچند وضعیت زیست محیطی کشور ما مطلوب نیست و می توان گفت در برخی نقاط درصد بسیار زیادی از منابع طبیعی نابود شده یا در حال نابودی کامل است اما وضعیت فرهنگی کشور و به طور خاص مسئله حجاب و پوشش و ناهنجاری های رفتاری فرهنگی جامعه ایران به مراتب فاجعه بار تر و حیران کننده تر است.

اگر یک درخت از بین برود، یا اگر یک حیوان کشته شود آسیب و عواقبش هم به دنبال خواهد بود ولی قطعا به اندازه از بین رفتن فرهنگ که هویت ملت است آسیب ندارد.

به عبارت بهتر باید گفت محیط زیست برای زندگی کردن است ، برای تنفس کردن است ، برای لذت بردن است اما همه این ها در صورتی ارزش مند و قابل توجه خواهد بود که انسان های موجود در اطراف این محیط زیست درست زندگی کنند و آرامش اجتماعی داشته باشند.

با وضعیت فعلی جامعه ایران که فرهنگ زندگی درست و ارزشمند و احترام گذاشتن به آرامش معنوی جامعه در حال رنگ باختن است و در حالی که ناهنجاری های اخلاقی مانند پدیده شوم بد حجابی و به بیان صحیح تر بی حجابی رونق دارد و آرامش و امنیت اخلاقی وجود ندارد باید بیش از گریستن به حال درخت و حیوان به حال زار فرهنگ اشک ریخت.

توجه جدی به محیط زیست و حمایت های مکرر از آن پدیده مبارکی است و کسی هم حامیانش را عقب افتاده و متحجر نمی داند و نمی نامد در حالی که امروز اگر کسی بخواهد از فرهنگ که بن مایه اصلی هر ملت است حمایت کند و فریاد بزند متهم می شود به این که عقب افتاده است و امروزی نیست و فکر قدیمی دارد و هزار حرف بی اساس دیگر.

مگر نه این است که محیط زیست و فرهنگ زندگی انسانی هر دو جزء برنامه های دین هستند پس چرا کسی برای حمایت از فرهنگ، برای حمایت از حجاب و برای فریادهای برخاسته از غیرت و اعتقاد کف نمی زند و هورا نمی کشد؟

نسأل الله منازل الشهداء

محمد هادی سمتی

شهر مقدس قم

یکشنبه پانزدهم فروردین سال اقتصاد مقاومتی
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.